Львівський академічний театр імені Леся Курбаса
Les Kurbas Theatre
Les Kurbas Theatre
Les Kurbas Theatre
Les Kurbas Theatre

Academy of Act

Львівський академічний театр ім. Леся Курбаса є одним з небагатьох представників європейської театральної школи в Україні і, водночас, яскравим та самобутнім представником української культури у світі; це театр високого інтелектуального рівня та акторської майстерності найвищого ґатунку; театр, якому в нашій країні і в наш час вдалося створити свою акторську школу, розробити власну методику по вихованню акторів.

Зараз, маючи за плечима чималий досвід та визнання, маючи власну акторську і режисерську школу (акторський та режисерський курс на базі Львівського Національного університету ім. І. Франка), театр виходить на якісно новий рівень — новий етап, що має назву Академія Гри. Тобто, не академічний театр в класичному радянському розумінні, а саме Академія Гри — інноваційний проект, територія структурованого навчання та співпраці творців, територія синтетичного мистецтва, місце передачі знань молодому поколінню через практику.

Реорганізовуючись в Академію Гри театр ім. Леся Курбаса не вигадує чогось нового, прикладів подібних проектів в історії театру чимало — в Україні це, насамперед, театр «Березіль» Леся Курбаса — велетенська школа-лабораторія по підготовці театральних кадрів (акторські, режисерські, драматургічні, музичні студії навчання в яких відбувалося на практиці — у роботі на сцені над конкретними виставами), цей проект, між іншим, виховав цілу плеяду театральних діячів ХХ ст. В сучасній Європі подібним прикладом може стати польський TR Warszawa (колишній Teatr Rozmaitosci), один з найпопулярніших нині європейських театрів. Єдина різниця — проект Академія Гри реалізовується в новому технічному часі, використовуючи новітню технічну базу.

Від традиційного театру Академія Гри ім. Леся Курбаса, насамперед, відрізнятиметься підходом до творчого процесу — якщо в театрі переважно існує поділ режисер — виконавець, то тут існуватимуть лише співтворці. Навчання, передача досвіду відбуватиметься не в традиційно-академічний спосіб, а за принципом практичного освоєння матеріалу і ремесла під керівництвом майстрів. Окрім того, що Академія Гри продовжуватиме лінію репертуарного театру, вона стане й місцем реалізації багатьох мистецьких проектів різних форм — від постановок на малій та великій сценах (робота у цих двох форматах є засадничою для Академії Гри) до роботи на мегасцені — тобто, майданчиком стане весь Львів. Власне, театр вже давно виношує і частково реалізовує ідею створення Великого львівського карнавалу, мультимистецького проекту, що існуватиме в контексті Львова та в контексті міфів Львова.

Основна робота Академії Гри проводитиметься в її творчих студіях, а кожен мистецький проект реалізований Академією буде, власне, результатом роботи і співпраці цих студій.

До складу Академії Гри входитимуть:

  • драматургічна робітня (робота з молодими драматургами);
  • музично-вокальна робітня (вокал, інструментальна музика, створення музики до вистав, співочих дійств);
  • пластична робітня (тренінги з акторської психо-фізики, сучасна хореографія, контактна імпровізація і т. д.);
  • робітня паралельного кіно (мультимедійні проекти на стику двох мистецтв — кіно та театру);
  • культурологічна робітня по створенню телепрограм, фільмів (театрознавство, мистецтвознавство, критика);
  • дворічна театральна школа режисерів (магістерська програма на базі Львівського Національного університету ім. І. Франка);
  • робітня технічного театру (режисерія світла та звуку; комп’ютерна графіка; лазерне шоу і т. д.);
  • акторський курс (на базі Львівського Національного університету ім. І. Франка);
  • режисерський курс (на базі Львівського Національного університету ім. І. Франка).

На відміну від сучасної пострадянської практики, коли в великих театрах зайнята лише невелика частина трупи, а решта творчого персоналу практично не задіяна і створює ефект баласту, — в Академії Гри за наявності двох (кількох сцен), реалізації проектів різних форматів, універсальності освіти творчого складу, — максимально буде задіяно увесь колектив за для ефективної праці.

Власне, по багатьом напрямкам вже ведеться праця, деякі перебувають в стані розробки. Робота в усіх студіях відбуватиметься під керівництвом відомих у мистецькому світі особистостей, серед яких звичайно творчий персонал театру ім. Леся Курбаса: лауреати Шевченківської премії Володимир Кучинський, Олег Стефанов, Андрій Водичев, режисер та актор Олексій Кравчук, драматург, режисер, сценограф Володимир Клименко (Клім), молоді режисери (зараз студенти ІІ курсу режисерського факультету, майстерня В. Кучинського); відомі українські режисери, драматурги, художники, театральні критики та музиканти, майстри світового театру (театр запрошуватиме своїх друзів зі Школи драматичного мистецтва Анатолія Васильєва, Центрів Ґротовського з Польщі та Італії, Осередку театральних практик Гардженіце з Польщі та багатьох інших).